200 dm³ dechu v Paříži
Výstava designérky hraček Libuše Niklové a jejího syna Petra Nikla
Výstava designérky hraček Libuše Niklové a jejího syna, všestranného umělce Petra Nikla
Část I: Libuše Niklová – retrospektiva, Musée des Arts décoratifs, rue de Rivoli 107, Paříž, 9.6.–13.11.2011
Část II: Petr Nikl: Dialog s maminkou, České centrum, rue Bonaparte 18, Paříž, červen až září 2011
Pořadatelé: Arbor vitae societas, Musée des Arts décoratifs, České centrum v Paříži
Doprovodné programy: Taktika Muzika
Kdo by neznal jejího harmonikového Kocoura nebo nafukovacího Buvola? Málokdo však ví, že tvorba designérky Libuše Niklové (1934–1981) představuje vskutku překvapivé množství inovativních plastových hraček, jejichž originalita ve své době dalece předčila běžnou hračkářskou produkci jak u nás, tak ve světě. Ještě méně lidí si její jméno spojuje se známým výtvarným umělcem a divadelníkem Petrem Niklem (1960), členem bývalé skupiny Tvrdohlaví a autorem úspěšného mezinárodního multimediálního projektu Orbis pictus.
Právě syn Libuše Niklové, pro něhož se její hračky staly jedním ze základních inspiračních zdrojů jeho osobité poetiky, inicioval vůbec první retrospektivní přehlídku návrhářky. Na její počest k ní navíc připravil i souběžnou výstavu vlastního díla s ozvěnami maminčiny tvorby. Symbolický název projektu 200 dm³ dechu odkazuje na zásadní roli, již ve všech výtvorech designérky, ať už se jednalo o malé gumové figurky, zvířátka s varhánkovým trupem, nebo nafukovací objekty, hrál vzduch – vytvářel jejich tvar a objem, dovolil jim vydávat zvuk a dokonale souzněl s měkkostí a poddajností plastu, z něhož byly vyrobeny.
Retrospektiva designérky v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, jejíž působivou transparentně nafukovací instalaci navrhl též sám Petr Nikl, odhalí jak dvacetiletou práci Niklové pro Fatru Napajedla, s níž je její jméno nerozlučně spjato, tak její rané návrhy hraček vyráběných v Gumotexu Břeclav, v němž hned po maturitě na Střední škole uměleckoprůmyslové v Uherském Hradišti zahájila svou kariéru.